İlhami Gülçin

Konuşma Başlığı : Doğal Fenolik Antioksidanlar - Bazı Global Hastalıklara Karşı Multitarget İlaç Olma Potansiyelleri

İlhami GÜLÇİN, 1997 yılında Atatürk Üniversitesi, Fen Fakültesi, Kimya Bölümü’ne Araştırma Görevlisi olarak atandı ve aynı üniversitesinin Fen Bilimleri Enstitüsü Biyokimya Bilim dalında 2002 yılında doktorasını tamamladı. Aynı yıl Yrd.Doç.Dr.’luk kadrosuna atandı, akabinde ise 2007 yılında doçent ve 2012 yılında ise profesör unvanlarını aldı.

Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi, Kimya Bölümü bünyesinde enzim saflaştırma, enzim inhibisyonu ve antioksidan konularında öncü ve etkili araştırmalar gerçekleştirdi. Özellikle son zamanlarda bazı yaygın metabolik hastalıklar ile ilintili enzimler üzerinde inhibitör seçimi, sentezi ve dizaynı konularında önemli araştırmalar yaptı. Bu çalışmalar 520 adet SCI kapsamında dergide yayınlandı ve yine SCI kapsamında 40.000’den fazla atıf aldı. Prof. Dr. İlhami GÜLÇİN’in h-faktörü WOS’ta 115 ve Scopus’ta ise 117’dir. 25 tanesi doktora olmak üzere 50’ye yakın lisans üstü öğrencisine danışmanlık yapmıştır. 50’den fazları farklı kurumlar tarafından desteklenen projede yürütücü veya araştırmacı olarak görev aldı.

Birçok ulusal ve uluslararası kongre de 300 civarında tebliğ sundu, 10 uluslararası kongreye çağrılı konuşması olarak katıldı. Başta “Bioorganic Chemistry”, “Turkish Journal of Chemistry” ve “Journal of Phrmaceutical Analysis” gibi birçok derginin editoryal kurulunda görev aldı. SCI kapsamındaki 260 dergide de düzenli olarak hakemlik yapmaktadır. Prof. Dr. İlhami GÜLÇİN, 2012’de Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA)’ne Asosiye Üyesi ve 2020’de ise Asli Üyesi olarak seçildi.

Atatürk Üniversitesi Bilimsel Teşvik Ödüllendirme Programları kapsamında 2009-2023 tarihleri arasında düzenli olarak aldığı birincilik ve ikincilik ödüllerinin yanı sıra 16 ve 26 Aralık 2023 tarihlerinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’nın katılımı ve himayelerinde verilen “İlim Yayma Vakfı” nın “Mühendislik, Doğa ve Sağlık Bilimleri Ödülü” ile TÜBİTAK Bilim Ödülü” nü aldı. 26 Şubat 2024 tarihinde ise Iran Cumhurbaşkanı İbrahi Reisi’nın katılım ve himayelerinde verilen “37th Khwarizmi International Awards (KIA)” ödülünü aldı.

.

tr_TRTürkçe