Ayşe Zehra Aroğuz

Talk Title: Preparation of Polymeric Holders for Cell Proliferation Studies with the “Soft Lithography” Technique

Ayşe Zehra Aroguz, lisans derecesini İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden, yüksek lisans derecesini ise Boğaziçi Üniversitesi‘nden almıştır. 1984 yılında İstanbul Üniversitesi Kimya bölümünde doktora çalışmasını tamamlamıştır.  İstanbul Üniversitesi’nde 1989-1991 yılları arasında yardımcı doçent, 1991-1997 yılları arasında ise doçent olarak görev yapmıştır. 1997 yılından itibaren İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Kimya Bölümü Fizikokimya Anabilim Dalı’nda profesör olarak görev yapmaktadır. 2001 ve 2002 yıllarında Massachusetts Üniversitesi Polimer ve Mühendislik Bölümü  tarafından davet edilerek misafir profesör olarak çalışmalar yapmıştır.

2011 yılında Porto Riko’da IUPAC tarafından seçilen Kimya ve Kimya mühendisliğinde seçkin bilim kadını topluluğunda yer almıştır. 2017 yılında Güney Kore’de Asya Polimer Topluluğu (FAPS) Yönetim kuruluna ilk Türk ve ilk Kadın üye olarak seçilmiştir. 2023 yılı Eylül ayında Uluslararası FAPS-2023 kongresini düzenleyerek çok sayıda Ulusal ve Uluslararası bilim insanının katılımı sağlanmıştır.

ABD, Kore, Tayvan, İsviçre, Glasgow, İtalya, Malta, İngiltere, Sırbistan, Bosna ve daha birçok ülkede 100’den fazla Ulusal ve Uluslararası  konferans ve sempozyuma çağrılı konuşmacı olarak katılmıştır. Ayrıca çok sayıda bilimsel kongrede Kongre Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

 Başlıca araştırma alanları arasında polimer blendler, polimerik iskeleler, polimer hidrojeller ve  modellemesi, ilaç yükleme ve salım sistemleri ile adsorpsiyon kinetiği yer almaktadır. Çok sayıda Ulusal ve Uluslararası bilimsel makalesi ile 4 adet bilimsel kitabı bulunmaktadır.

en_USEnglish