Mehmet Öztürk

Talk Title: Importance of Bee Products in Food and Health, and Methods for Detecting Common Adulterations

Dr. Mehmet Öztürk, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde Analitik Kimya Profesörü ve aynı üniversitede Gıda Analizleri Uygulama ve Araştırma Merkezi, Gıda Analiz Laboratuvarı Müdürü olarak görev yapmaktadır. Dr. Öztürk, 1998 yılında Akdeniz Üniversitesi’nden Kimyager ve 2008 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde Analitik Kimya alanında doktora derecesini aldı. Çalışma alanı Doğal Ürünler Kimyası, Gıda Kimyası ve Gıda Güvenliği olup, doğal ürünlerden biyoaktif bileşiklerin izolasyonu, yapılarının aydınlatması ve in vitro ve in vivo biyolojik aktiviteleri konusunda uzmanlaşmıştır. Dr. Öztürk son zamanlarda, mantarlardan sitotoksik, immünomodülatör ve metastaz önleyici bileşiklerin izolasyonu ve aydınlatılması üzerinde çalışmalar yaparken, aynı zamanda gıda tağşişlerini tespit etmek için pratik, ucuz ve geçerli yöntemler geliştirmeye odaklanmıştır. Bu doğrultuda Dr. Öztürk, 2020 yılında yayınlanan Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nin (Tebliğ no: 2020/7) yenilenmesinde görev almış ve gerekli güncellemeler için bilimsel araştırmalar yapmıştır. Buna ilaveten, ekibiyle birlikte Alzheimer hastalığına karşı potansiyel etkili bileşiklerin moleküler modelleme destekli sentezlenmesi araştırmaları da yapmaktadır.

Dr. Öztürk, Al-Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi-Kimya Fakültesi, Doğu Kazakistan Üniversitesi, Karaçi Üniversitesi-ICCB Enstitüsü ve Surrey Üniversitesi gibi farklı üniversitelerde misafir öğretim üyesi olarak dersler verdi ve araştırmalar yürüttü.  Ayrıca, Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü’nün (OPCW) 2013 mezunu olup bu yıldan itibaren üyesidir.

Dr. Öztürk, ulusal ve uluslararası 13 doktora öğrencisine danışmanlık yapmıştır. Halen 5 doktora öğrencisi danışmanlığında eğitimlerine devam etmektedir. Gıda kimyası ve farmasötik kimya, ile doğal ürünler kimyası alanlarında 150’den fazla SCI endeksli makale ve beş kitap bölümü yayınlamıştır. Son h-indeksi WOS’a göre 32 ve Google-Scholar ölçümlerine göre 44’tür.

en_USEnglish