Mustafa Soylak

Talk Title: Use of Green Solvents and Green Adsorbents in Environmental Applications

Prof. Dr. Mustafa Soylak Analitik Kimya ve Nanoteknoloji üzerine çalışmaktadır. Dr. Soylak, toksik ağır metaller, organik kalıntılar ve safsızlıkların tayininden önce kimyasal analizin en önemli basamağı olan numune hazırlama ve sonraki tayin basamağında cihazdan cihaza değişen sorunları ortadan kaldırmak için farklı mekanizmalara dayalı ayırma/zenginleştirme yöntemleri üzerine yoğunlaşmıştır.

Dr. Soylak’ın H-indeksi 114’tür (Web of Science). Web of Science’da 780’in üzerinde makalesi, 8 kitap bölümü ve derlemesi, iki ders kitabı (Türkçe), mikroekstraksiyon teknikleri üzerine bir ders kitabı (Elsevier, 2020) bulunmaktadır. Comprehensive Sampling and Sample Preparation Second Edition (Elsevier, 2022) kitabının Baş Editörüdür. 2010-2016 yılları arasında Suudi Arabistan Kral Suud Üniversitesi’nde ve 2018-2019 yılları arasında Yakın Doğu Üniversitesi’nde misafir profesör olarak görev yapmıştır. Halen Erciyes Üniversitesi Kimya Bölümü’nde Profesör olarak görev yapmaktadır. Journal of Hazardous Materials, Atomic Spectroscopy, International Journal of Environmental Analytical Chemistry, Arabian Journal of Chemistry, Turkish Journal of Chemistry ve Journal of Nanostructure in Chemistry dergilerinin yayın kurulu üyesidir.

2001’de TÜBİTAK Teşvik Ödülü sahibidir. Dr. Soylak’a Analitik Kimya alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları nedeniyle 2020 yılında TÜBİTAK Bilim Ödülü verilmiştir. Ayrıca 2021 yılında İlim Yayma Vakfı tarafından verilen İlim Yayma Ödülü’ne sahiptir.  TÜBİTAK 2247-A Ulusal Üstün Başarılı Araştırmacılar Programından proje almıştır (2021). Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) 2020 yılından beri Asli üyesidir.

.

en_USEnglish