Vildan Adar Gürsoy

Talk Title: Multi-Target Antiviral Drug Discovery Journey: From Synthesis to Pre-clinical Drug Research

Profesör Vildan Gürsoy Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümünden 1987 yılında birincilikle mezun olmuş ve İhsan Doğramacı Üstün Başarı Ödülü verilmiştir. Yüksek lisansını 1990 yılında ve doktora tezini ise 1997 yılında deneysel ve hesapsal çalışmalar konusunda Hacettepe Üniversitesinde tamamlamıştır. Aynı üniversitede 1989 yılında Yardımcı Doçent, 2000 yılında Doçent ve 2006 yılında Profesör ünvanı almıştır. 2012-2013 Yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Dekan yardımcılığı görevini yürütmüş ve çok sayıda komisyonda yeralmıştır.

2001-2004 Yılları arasında 3 yıl Amerika’nın bir numaralı devlet üniversitesi UCLA’ da, 2005 yılında İngiltere’de Cambridge Üniversitesinde ve 2006 Yılında ise İskoçya Edinburgh üniversitesinde hesaplamalı kimya ve  bilgisayar-destekli ilaç araştırmalarını sürdürmüştür. Amerika, Avrupa ve Asya’daki sayısız toplantıya ülkesini temsilen katılmış ve ülke adına görevlendirilmiştir.

En çok atıf alan yayını teorik yöntemlerin karşılaştırıldığı J. Phys. Chem. A’da  2003 yılında yayınlanan makalesi bugüne kadar 328 atıf almış ve 3787 kez okunmuştur. İlaç araştırmaları için ülkemizde yayınlanan ilk rehber kitap olan “İlaç Kimyasına Giriş” kitabı ise 2018 yılında yayınlamıştır.

Bilimsel araştırma alanları beta-laktamların sentezi, perisiklik reaksiyonların mekanizmalarının deneysel ve hesapsal aydınlatılması, bilgisayar-destekli ilaç tasarım yöntemleri ile kan sulandırıcıların(antikoagulan ve antitrombosist), bağımlılık gidericilerin(sigara ve uyuşturucu), Alzheimer, depresyon ve şizofreni gibi farklı hastalıkların tedavisine yönelik ilaç moleküllerinin tasarımı,  farmakokinetik ve toksikolojik özelliklerinin incelenmesidir.

en_USEnglish